Folkeuniversitetet har invitert Are Sende Osen til å snakke om Christian IV.
Christian IV - fra Kongerekka
I mai feirer vi at det er 400 år siden Christian IV slo ut med armen og proklamerte “Her skal byen ligge”. Eller er det kanskje bare en historie? Folkeuniverstitet har invitert selveste Are Sende Osen, Kongerekka personlig, til Musikkteateret i Kongsberg for å fortelle om Christian IV i anledning byens 400 glitrende år.
Are Sende Osen er som mange vet, kjent for podkast-serien Kongerekka som tar for seg ALLE de norske kongene. Han forteller uhøytidelig, lett og underholdende, og det han sier stemmer.
Serien begynner med Harald Hårfagre som samla hele Norge til ett rike på grunn av ei dame. Deretter går det, bokstavelig talt, slag i slag. 1200 år, 67 konger og 43 episoder seinere slutter serien med det kongehuset vi har i dag.
7. mai er det selvfølgelig Kongsbergs grunnlegger Christian IV som står i sentrum.
Arrangementet avslutter Folkeuniversitetet Seniors foredragsrekke denne våren og inngår som ett av fire foredrag i medlemskontingenten. Andre interesserte er like velkomne og kan kjøpe billetter via Kongsberg Musikkteaters programside
Arrangementet har også fått tilskudd fra Kongsberg 400.
– Kom å hør historien om byens grunnlegger fortalt med glimt i øyet og kjent stemme, sier Ellen Kværna i Folkeuniversitetet.