Foto: Sindre Johnsgård

Begivenhetsrik helg i vente

Det er ingen tvil om at det er i Kongsberg det skjer i helgen. Det blir elvelangs, boligdag og åpen brannstasjon for å nevne noe.

Miners sesongåpner på hjemmebane

Er du klar for en helg full av spennende aktiviteter? Da er du ikke alene. Moroa starter allerede i kveld med Kongsberg Miners som sesongåpner på hjemmebane mot regjerende mester Fyllingen. Ballen droppes klokken 19:00, så her er det bare å møte opp og heie frem basketgutta våre. Kampen blir for øvrig også sendt direkte på Tv 2 Sport 2.

En helg for bilsportentusiaster

Lørdagen blir mildt sagt innholdsrik. Det aller første på agendaen er Sølvcrossen som begynner klokken 09:00. Det prestisjefylte motorsportløpet som har blitt arrangert hvert år siden 1989 er en sikker vinner for både små og store bilsportentusiaster. Her kommer førere fra hele Norge for å delta, i tillegg blir det tre speakere, kiosker med mye godt i, og god stemning lover NMK. Sølvcrossen går for øvrig både lørdag og søndag.

Brannstasjonen ønsker velkommen

Klokken 10:00 begynner to forskjellige arrangementer. En av disse er åpen dag på Kongsberg brannstasjon som varer frem til 14:00. Du, eller barna har kanskje lurt på hvordan det ser ut, og hva som foregår inne på brannstasjonen? Nå har dere muligheten til å sjekke ut brannbilene, kjøre liften og spyle med brannslange.

Det vil også være kunnskapsløype, demonstrasjoner og naturligvis mulighet for å snakke med oss som jobber i brannvesenet. I tillegg kommer brannbamsen Flambært for å hilse på alle små og store.

På boligjakt?

Klokken 10:00 begynner også Boligdagen, som varer frem til 15:00. Gågata og deler av Magasinparken fylles med aktiviteter og stands, med et bredt spekter av utstillere. Det blir klatretårn og plankebåt-bygging i Magasinparken, og Byggmester Bob vil vandre rundt i området.

Høstens vakreste eventyr

Du lurer kanskje på hva du skal finne på senere på dagen? Fortvil ikke, vi har svaret. Et av årets vakreste eventyr er nemlig lørdag kveld. Elvelangs har blitt arrangert med stor suksess siden 2018. I fem år tidligere har man sammen klart å skape en magisk høstkveld langs Lågen i Kongsberg.

En lyssatt løype med fakler langs elva når høsten er på sitt fineste. Et positivt og gratis arrangement som kan samle kongsbergfolket langs Lågen – vise frem byen fra sin beste side, og speile Kongsberg fra A til Å. Om du vandrer langs elva denne kvelden vil du oppleve urban, stemningsfull natur og ulike innslag som lyssetting, installasjoner, musikk, kunst, kreativitet, dans og mye mer. Arrangementet starter kl 19:00, og varer frem til 22:00.

Et av Norges beste live-band til Kongsberg

Kveldens siste arrangement blir avholdt på Energimølla når Valkyrien Allstars, også kjent som et av Norges beste live-band, går på scenen klokken 20:00. Her kan man altså prøve å få med seg starten på Elvelangs, for så å bevege seg ned til Energimølla for konsert hvis man ønsker å få med seg begge.

En ting er i alle fall sikkert. Det er nok å gjøre i Kongsberg i helgen, for både barn og voksne i alle aldre.